(10.6.2016)
Dňom 1. januára 2016 nadobudol účinnosť nový Autorský zákon č. 185/2015 Z.z. V súvislosti s tým bol od 1.1.2016 novelizovaný aj zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. ktorý upravil, okrem iného, aj spôsob zdaňovania autorských honorárov.
Tak ako doteraz sú autorské honoráre rozdelené do dvoch kategórií a to na aktívne príjmy a pasívne príjmy.
Aktívne príjmy sú spojené s vytvorením diela autorom alebo podaním umeleckého výkonu zo strany umelca. Sú väčšinou vytvorené na základe zmluvy o dielo podľa § 91 nového autorského zákona a z hľadiska zákona o dani z príjmov sú zaradené do príjmov podľa § 6 ods. 2 písm. a) ako príjmy: „z vytvorenia diela a podania umeleckého výkonu, pri ktorých daňovník postupuje podľa § 43 ods. 14 a z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych diel a iných diel na vlastné náklady a z vytvorenia alebo zhotovenia iného predmetu duševného vlastníctva a z použitia iného predmetu duševného vlastníctva alebo z postúpenia práv k predmetu duševného vlastníctva.“
Pasívne príjmy sú príjmy z použitia diela alebo umeleckého výkonu. Ide najmä o licenčné zmluvy uzatvorené podľa § 65 autorského zákona. Pre účely zdaňovania sú v zákone o dani z príjmov upravené v § 6 ods. 4: „príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy za udelenie súhlasu na použitie diela a súhlasu na použitie umeleckého výkonu, ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a), pri ktorých daňovník uplatnil postup podľa § 43 ods. 14.“
Základné pravidlo zdaňovania sa oproti predchádzajúcim rokom zmenilo a to tak, že v obidvoch prípadoch, tak aktívnych ako aj pasívnych príjmov, sa vyberá daň zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov. Teda ak má autor alebo umelec aktívne príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) alebo pasívne príjmy podľa § 6 ods. 4 prioritne sa mu zdaní tento príjem zrážkou nasledujúcim postupom:
Výnimka zo základného pravidla – autor (umelec) má možnosť dohodnúť sa s platiteľom na tom, že nevyberie daň zrážkou. Takáto dohoda musí byť písomná a platiteľ odmeny je povinný túto dohodu oznámiť správcovi dane najneskôr do 15. dňa po uplynutí kalendárneho roka v ktorom bola uzavretá. Zákon o dani z príjmov nerieši či dohodu má oznámiť svojmu správcovi dane alebo správcovi dane autora (umelca) s ktorým dohodu uzatvoril. Podľa môjho názoru by sa malo postupovať v súlade s miestnou príslušnosťou platiteľa dane, keďže mu zákon priamo neukladá plniť oznamovaciu povinnosť inému správcovi dane.
Do 31.12.2015 bola takáto možnosť výberu z dvoch spôsobov zdaňovania len pri príjmoch autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie, ak nešlo o umelecký výkon.
Záver: oproti stavu, popísanému v predchádzajúcom článku o zdaňovaní autorských honorárov treba už zvažovať nielen rozdelenie príjmov do aktívnych a pasívnych (uzatvárať zmluvu o dielo a/alebo licenčnú zmluvu) ale aj či uzatvoriť dohodu z platiteľom dane o tom že si bude autor honoráre zdaňovať sám alebo či platiteľ zdaní honorár zrážkovou daňou. Určite jednoduchšie a bez administratívnej záťaže je nechať si honoráre zdaniť zrážkovou daňou, čo však v niektorých prípadoch nemusí byť aj finančne výhodnejšie.
Ing. Jan Konečný ESAK
Belinského 14
851 01 Bratislava
Sme Vám k dispozícii:
Pondelok - Piatok 9:00 - 18:00
(podľa potreby aj cez víkendy)
Telefón: | 02 / 625 246 56 |
E-mail: | jan.konecny@esak.sk |
(25.05.2016)
Okrem základných známych povinností podnikateľa (napr. voči daňovému úradu, Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam) existuje viacero menej známych povinností.
čítať ďalej...
(27.08.2014)
Zdaňovanie autorských honorárov - príjmov z vytvorenia diela a umeleckého výkonu a príjmov z použitia diela a umeleckého výkonu. Práva duševného vlastníctva možno rozdeliť na autorské práva a práva priemyselného vlastníctva.
čítať ďalej...